Domov / Poradňa / Ako si vybrať ideálny pozemok. Existuje vôbec taký?

Ako si vybrať ideálny pozemok. Existuje vôbec taký?

Priestor, v ktorom žijeme, pracujeme, trávime čas, nás ovplyvňuje. Naše nálady, myšlienky a následne aj činy.  Vplýva na našu osobnosť, zdravie, úspech v rodine aj v práci.

Ak práve hľadáte pozemok pre  stavbu domu alebo pre podnikanie a chcete aby Vám priniesol len pozitívne zmeny, je potrebné zohľadniť niekoľko kritérií. Najhlavnejšie sú poloha pozemku, jeho tvar, veľkosť a história. Pozemok kupujeme s určitým zámerom. Čím jasnejšie a podrobnejšie si zadefinujete ten Váš, o to jednoduchšie sa pri kúpe budete rozhodovať. Ako prvé sa poobzerajte okolo pozemku, pretože práve okolie mu dáva jedinečný charakter. Otázka je, či sa stotožňuje s vašim zámerom. Precíťte si atmosféru prostredia, všimnite si pozorne, čo daný pozemok obklopuje, v akom stave sú vedľajšie budovy, stromy, príroda, či sa v blízkosti nachádza tichý potok alebo rušiaca hlučná rieka- ako to na vás všetko pôsobí?

Ak vidíte kamennú zem a vyschnuté stromy, schátrané a neupravené domy, pravdepodobne to na vás nebude pôsobiť príjemne. Vtedy je potrebné skúmať, čo sa v minulosti na tomto mieste dialo, či sa tu bojovalo, alebo tam bol bitúnok, cintorín alebo smetisko. Ak zažil vami vyhliadnutý pozemok niečo podobné, prípadne bol súčasťou močariska, treba to zohľadniť a riešiť. Ak máte z pozemku a jeho okolia naopak pozitívny pocit a dokonca sa tam páči aj vášmu psovi, určite sa vám na takomto pozemku bude dobre bývať alebo pracovať.

obr1

Dôležitý je aj prístup k pozemku a jeho tvar. Podľa uznávaného čínskeho učenia feng šuej je ideálny uzatvorený pravidelný tvar pozemku, teda štvorec alebo obdĺžnik. Problematické sú pozemky v tvare L, U ako aj nepravidelného tvaru- trojuholníka alebo lichobežníka. Ak je pozemok dostatočne veľký, dá sa aj v takýchto prípadoch záhradnými úpravami opticky docieliť pravidelný tvar.
Formovanie prostredia je tvorivý proces. A je len na nás, do akej miery usmerníme energie tak, aby sa z toho nášho stalo pre nás prostredie priaznivé, harmonické, jednoducho ideálne.

obr2
Autor: Marcela Jedináková
marcela.jedinakova@gmail.com

Pozri aj

cena pody

Prenájom pôdy alebo predaj ?

V akých prípadoch sa oplatí vlastníkom prenájom pozemkov a kedy je výhodné podiely predať? Ak …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.