Kedy investovať do pozemkov?
Podobná situácia ako pri pôde je aj pri pozemkoch. Ako hovorí Erik Mikurčík, generálny manažér Arthur Real Estate Company z Bratislavy, odlišnosť investovania v tomto sektore je vidieť hlavne v motivácii kupujúcich. „Pri predaji i kúpe pozemkov je potrebné rozlišovať ich zameranie, respektíve následné možné využitie. Či ide o pozemky určené na rezidenčnú výstavbu, či už rodinných domov, alebo bytov; pozemky na polyfunkciu, logistiku, športoviská a podobne.“ Pri kúpe pozemku si dajte pozor na rôzne ponuky „perspektívnych stavebných pozemkov, na ktorých sa určite budú dať stavať rodinné domy“, ale v skutočnosti ide iba o ornú pôdu, trvalý trávny porast, vinicu, záhradu. Buďte obozretní a poradte sa s odborníkmi, kde a kedy investovať do pozemku.
V súčasnej dobe sú najžiadanejším sortimentom pozemky na výstavbu rodinných domov v dobre dostupných lokalitách pri Bratislave. Tento trend možno pripísať hlavne neustálemu prílevu obyvateľov do hlavného mesta a tým nový dopyt po bývaní. „Ak ostaneme pri cene pozemkov určených na výstavbu rodinných domov, tak môžeme zhodnotiť, že v Bratislave a okolí ostatné tri roky ukazujú stabilizáciu cien. Ľahké zniženie cien môžeme zaznamenať smerom na južné Slovensko a smer na Pezinok. Stabilita – Devín, Záhorská bystrica, Jarovce, Rusovce, Čunovo,“ spresňuje generálny manažér. Už niekoľko rokov monitorujú nárast cez 20 percent v susediacich rakúskych dedinách, kde stále viac Slovákov rozmýšľa o presťahovaní sa. Cenu vhodných pozemkov určuje v tomto prípade hlavne dopravná dostupnosť do hlavného mesta. Preto sa oplatí investovať aj tam.
Ako objasňuje Rastislav Štalmach, riaditeľ spoločnosti Archeus reality center v Prešove, ceny stavebných pozemkov sa po kríze zreálnili, čo je pozitívny signál pre kupujúcich. „V súčasnosti majú ľudia záujem o kúpu stavebných pozemkov so všetkými sieťami na pozemku. Preferujú lokalitu čo najbližšie k mestu, kde je čo najviac služieb, napríklad obchod, škôlka, škola a mestská doprava. Cena pozemku je závislá hlavne od lokality kde sa nachádza a občianskej vybavenosti.“
V súčasnosti Rastislav Štalmach nepredpokladá výrazné zmeny cien pri bežných stavebných pozemkoch, rozdiel môže byť, ak je zvýšený dopyt po danej lokalite, respektíve v centrách miest kde sú obmedzené možnosti. „Sprostredkovateľské poplatky závisia od ceny pozemku a služby s tým súvisiace. Odporúčam kupujúcim, pred tým, ako sa rozhodnú investovať, aby si pri kúpe stavebného pozemku preverili inžinierske siete, v akom sú stave a či je možnosť sa k nim pripojiť a za aký poplatok. Taktiež je dôležité aby si pozreli územný plán obce a poprípade sa zastavili na stavebnom úrade ak prezistili si potrebné skutočnosti spojené s výstavbou na tomto pozemku.“
Čo si treba preveriť pri kúpe pozemku:
– overte si vlastníka na katastri
– uistite sa, či sa dá na pozemku stavať
– skontrolujte vecné bremená a ťarchy
– zistite, či na pozemok máte prístup z cesty
– overte vybudované inžinierske siete
– možné enviromentálne zaťaženie.
Zdroj: www.pozemky.sk