Domov / Poradňa / Investovať do pozemkov? Ak áno, kedy?

Investovať do pozemkov? Ak áno, kedy?

Kedy investovať do pozemkov?

Podobná situácia ako pri pôde je aj pri pozemkoch. Ako hovorí Erik Mikurčík, generálny manažér Arthur Real Estate Company z Bratislavy, odlišnosť investovania v tomto sektore je vidieť hlavne v motivácii kupujúcich. „Pri predaji i kúpe pozemkov je potrebné rozlišovať ich zameranie, respektíve následné možné využitie. Či ide o pozemky určené na rezidenčnú výstavbu, či už rodinných domov, alebo bytov; pozemky na polyfunkciu, logistiku, športoviská a podobne.“ Pri kúpe pozemku si dajte pozor na rôzne ponuky „perspektívnych stavebných pozemkov, na ktorých sa určite budú dať stavať rodinné domy“, ale v skutočnosti ide iba o ornú pôdu, trvalý trávny porast, vinicu, záhradu. Buďte obozretní a poradte sa s odborníkmi, kde a kedy investovať do pozemku.

V súčasnej dobe sú najžiadanejším sortimentom pozemky na výstavbu rodinných domov v dobre dostupných lokalitách pri Bratislave. Tento trend možno pripísať hlavne neustálemu prílevu obyvateľov do hlavného mesta a tým nový dopyt po bývaní. „Ak ostaneme pri cene pozemkov určených na výstavbu rodinných domov, tak môžeme zhodnotiť, že v Bratislave a okolí ostatné tri roky ukazujú stabilizáciu cien. Ľahké zniženie cien môžeme zaznamenať smerom na južné Slovensko a smer na Pezinok. Stabilita –  Devín, Záhorská bystrica, Jarovce, Rusovce, Čunovo,“ spresňuje generálny manažér.  Už niekoľko rokov monitorujú nárast cez 20 percent v susediacich rakúskych dedinách, kde stále viac Slovákov rozmýšľa o presťahovaní sa. Cenu vhodných pozemkov určuje v tomto prípade hlavne dopravná dostupnosť do hlavného mesta. Preto sa oplatí investovať aj tam.

Ako objasňuje Rastislav Štalmach, riaditeľ spoločnosti Archeus reality center v Prešove, ceny stavebných pozemkov sa po kríze zreálnili, čo je pozitívny signál pre kupujúcich. „V súčasnosti majú ľudia záujem o kúpu stavebných pozemkov so všetkými sieťami na pozemku. Preferujú lokalitu čo najbližšie k mestu,  kde je čo najviac služieb, napríklad obchod, škôlka, škola a mestská doprava. Cena pozemku je závislá hlavne od lokality kde sa nachádza a občianskej vybavenosti.“

V súčasnosti Rastislav Štalmach nepredpokladá výrazné zmeny cien pri bežných stavebných pozemkoch, rozdiel môže byť, ak je zvýšený dopyt po danej lokalite, respektíve v centrách miest kde sú obmedzené možnosti. „Sprostredkovateľské poplatky závisia od ceny pozemku a služby s tým súvisiace. Odporúčam  kupujúcim, pred tým, ako sa rozhodnú investovať, aby si pri kúpe stavebného pozemku preverili inžinierske siete, v akom sú stave a či je možnosť sa k nim pripojiť a za aký poplatok. Taktiež je dôležité aby si pozreli územný plán obce a poprípade sa zastavili na stavebnom úrade ak prezistili si potrebné skutočnosti spojené s výstavbou na tomto pozemku.“

Čo si treba preveriť pri kúpe pozemku:

–  overte si vlastníka na katastri
–  uistite sa, či sa dá na pozemku stavať
–  skontrolujte vecné bremená a ťarchy
–  zistite, či na pozemok máte prístup z cesty
–  overte vybudované inžinierske siete
–   možné enviromentálne zaťaženie.

Zdroj: www.pozemky.sk

Pozri aj

magazin.pozemky.sk

Kúpa pôdy – načo si dať pozor

Kúpa pôdy, čím sa riadiť pri kúpe poľnohospodárskej pôdy: – Zistite si možné nájomné vzťahy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.