Domov / Moja záhrada / Kupujete záhradu? Takto vyberiete záhradný pozemok

Kupujete záhradu? Takto vyberiete záhradný pozemok

Aj vy túžite po svojej vlastnej záhrade, kde budete môcť pestovať rastliny a tráviť príjemný čas s blízkymi? Vybrať vhodný záhradný pozemok nemusí byť zložité, tu je pár rád, ako nato.

Pokiaľ bývate v byte, stereotyp života na sídlisku v bytovke vám už možno začína liezť na nervy. Cítite, že svoj voľný čas by ste radi trávili v príjemnejšom prostredí, napríklad na vlastnej záhrade. Závidíte tak ľuďom, ktorí majú dom a možnosť na záhrade tráviť nekonečné množstvá času. Našťastie, aj pre majiteľov bytov existuje viacero spôsobov, ako mať svoju vlastnú záhradu.

Záhradkárska osada verzus vlastný záhradný pozemok

záhradný pozemok
Aj takto môže vyzerať dokonalá záhrada

V zásade máte dve hlavné možnosti, ako si zaobstarať svoju vlastnú záhradku. Prvou, najčastejšie využívanou možnosťou, je záhrada v záhradkárskej osade. Záhradu v záhradkárskej osade si môžete buď dlhodobo prenajímať za určitý poplatok, čo je stále veľmi častý spôsob, alebo záhradný pozemok priamo vlastniť. Je len na vás, ktorú možnosť viac uprednostňujete, ak však záhradu plánujete mať dlhodobo, určite sa viac oplatí kúpa záhrady, nie len jej prenájom. Druhou možnosť je kúpa záhradného pozemku, ktorý nie je umiestnený v záhradnej osade. Takáto možnosť je menej častá, ak však chcete mať svoje súkromie a nebyť obkolesení inými záhradkármi, aj toto môže byť dobré riešenie.

Podľa čoho vyberať záhradu?

záhradný pozemok dievča
Nájsť ideálnu záhradu nemusí byť ťažké

Základným faktorom pri výbere záhrady by mala byť jej vzdialenosť od vášho bytu. Čím bližšie záhradu máte, tým lepšie. Na začiatku si možno poviete, že predsa máte auto a dlhšia cesta na záhradu vám nevadí, časom si však uvedomíte, že to nie je práve ideálne. Okrem vzdialenosti je dobré overiť si aj samotnú lokalitu záhrady, aby vás časom neprekvapili nepríjemnosti v podobe veľkého hluku z okolitého prostredia a podobne. Pri samotnom záhradnom pozemku si treba všímať sklon podložia, ideálne sú pozemky, ktoré sú rovné. Stúpajúci alebo klesajúci terén záhrady môže spôsobiť problémy v prípade, že si na záhrade budete chcieť napríklad niečo postavať. Samotnou kvalitou pôdy sa zaoberať veľmi nemusíte, pokiaľ teda nechcete pestovať nejaké špecifické exotické plodiny. Záhradné pozemky sa nachádzajú na miestach, kde je pôda úrodná a pripravená na pestovanie plodín.

Výber záhradného pozemku tak nie je žiadna veľká veda, ak po vlastnej záhradke túžite aj vy, nečakajte a splňte si svoj sen!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.