Domov / Poradňa / Odvody a predaj pozemkov a pôdy.

Odvody a predaj pozemkov a pôdy.

V ktorých prípadoch neplatí predávajúci poistné a odvody do zdravotnej poisťovne ? 

  • Predaj pozemkov a odvody pri predaji.

Podľa § 13 ods. 7 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej ako zákon o zdravotnom poistení) zamestnanec, samostatne zárobkovo činná osoba, poistenec podľa § 11 ods. 2 alebo poistenec štátu podľa § 11 ods. 7, ktorý má príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) a d), má povinnosť platiť poistné aj z týchto príjmov. Vymeriavací základ pre odvod poistného z týchto príjmov je vo výške základu dane z príjmu fyzických osôb podľa osobitného predpisu dosiahnutý v rozhodujúcom období.

Zákon o zdravotnom poistení v § 10b ods. 1 písm. d) určuje, že zárobková činnosť podľa tohto zákona je, ak osobitný predpis alebo medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, neustanovuje inak, činnosť vyplývajúca z právneho vzťahu, ktorý zakladá dosahovanie príjmu z ostatných príjmov podľa osobitného predpisu, t. j. aj z príjmov z prevodu vlastníctva nehnuteľností.

Zákon o zdravotnom poistení zároveň v § 10 ods. 4 stanovuje, že zárobkovou činnosťou nie je činnosť, na základe ktorej plynú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa osobitného predpisu, a príjmy, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú oslobodené od dane podľa osobitného predpisu, ak v odseku 1 písm. e) nie je uvedené inak.

To znamená, že v prípade predaja nehnuteľnosti predávajúci nie je povinný platiť poistné do zdravotnej poisťovne ak príjmy z tohto predaja nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené.

Pozri aj

magazin.pozemky.sk

Kúpa pôdy – načo si dať pozor

Kúpa pôdy, čím sa riadiť pri kúpe poľnohospodárskej pôdy: – Zistite si možné nájomné vzťahy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.