Domov / Poradňa / Prenájom pôdy alebo predaj ?

Prenájom pôdy alebo predaj ?

V akých prípadoch sa oplatí vlastníkom prenájom pozemkov a kedy je výhodné podiely predať?

  • Ak som vlastník, ktorý nepodniká v poľnohospodárstve a prenajímam farmárovi plochu menšiu ako 1ha, určite odporúčam dohodu s nájomcom a pôdu odpredať. V prípade, že vlastním pozemky v podieloch aj väčšej výmery, odporúčam dlhodobý prenájom farmárovi.
  • V ostatnom období sa trh s pôdou stabilizoval. Nevidieť  významný nárast ani pokles cien na našom území , myslím si, že jeden z dôvodov je aj nedostatok voľných finančných prostriedkov na strane farmárov, ktorí sa neradi zadlžujú za účelom výkupu prenajatej pôdy. Prenájom pôdy je pre väčšinu farmárov výhodnejší a nezaťaží ich rozpočet natoľko, ako keď sa rozhodnú pôdu vykupovať.
  • „Ceny poľnohospodárskych pozemkov, ktoré sa využívajú na poľnohospodársku výrobu mierne stúpli len v južných častiach Nitrianskeho a Trnavského kraja,“ informuje  Dalibor Hahn z Bratislavskej spoločnosti Adolia, a.s. „Hektár sa predáva priemerne od 1700 eur do 2000 eur“
  • Ceny pôdy a pozemkov nie je možné dnes štatisticky presne zadefinovať, každopádne odporúčam napr. navštíviť portál www.pozemky.sk, konkrétne túto sekciu a zadať lokalitu, ktorá je pre vás zaujímavá.
  • Na druhej strane je investícia do lesných a poľnohospodárskych pozemkov dobrou a dlhodobo stabilnou investíciou. „Nepochybne sa oplatí tomu, kto očakáva návratnosť z investície neskôr, povedzme o desať až pätnásť rokov.“
  • Ak sa rozhodnete naďalej pozemky prenajímať, je vhodné mať zmluvu postavenú tak, aby ste mali ako takú voľnosť výberu do budúcnosti aj iného farmára v regióne. Určite nezabudnite na možnosť požiadať farmu, ktorej prenajímate pôdu, o vyčlenenie do užívania a tým sa vám otvoria možnosti ako samostatne hospodáriť na pozemkoch aj keď v inej časti katastra, ako sa nachádzajú práve tie vaše pozemky podľa výpisu z listu vlastníctva.

Autor: Dalibor Hahn

zdroj: www.pozemky.sk , www.adolia.sk

Pozri aj

magazin.pozemky.sk

Kúpa pôdy – načo si dať pozor

Kúpa pôdy, čím sa riadiť pri kúpe poľnohospodárskej pôdy: – Zistite si možné nájomné vzťahy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.