Ako postaviť záhradný altánok

Jednoduchý návod, ako postaviť záhradný altánok krok za krokom


Hľadáte spôsob, ako sa ukryť pred slnkom alebo dažďom na svojej záhrade? Záhradné altánky sú ideálnou voľbou a zároveň aj skvelým miestom na oddych. Toto je jednoduchý návod, ako si dokážete postaviť záhradný altánok svojpomocne.




Ako postaviť záhradný altánok svojpomocne?

Najskôr je potrebné si vybrať ten správny typ altánku. Na výber máte sezónne altánky, ktoré majú jednoduchú konštrukciu a nízku hmotnosť. Sú ideálnou voľbou a zvládne ich postaviť každý. Postaviť si však môžete aj celoročné záhradné altánky, ktoré sú odolné, stabilné, pevné, no nemožno ich následne kdekoľvek posúvať. Ich konštrukcia je náročnejšia a vyžaduje si odbornejšie znalosti. Ak hľadáte záhradný altánok, ktorý bude cenovo dostupnejší, jednoduchý na inštaláciu, no zároveň bude odolný aj pri veľkej búrke, potom odporúčame sezónny nožnicový záhradný altánok s gramážou plachtoviny 500 g/m². Prečítajte si jednoduchý návod, ako si ho postavíte na svojej záhrade.


Pripravte si miesto na záhrade

Vyberte si to správne miesto na záhrade a uistite sa, či je okolie altánku je čisté. Následne odstráňte všetky nečistoty a iné prekážky, ktoré by vám mohli brániť v stabilite altánku.


Rozbaľte konštrukciu záhradného altánku

Pred samotnou stavbou odporúčame vybrať diely z obalu, aby ste sa uistili, že máte všetky potrebné súčasti podľa návodu výrobcu. Pripravte si aj potrebné náradie. Následne umiestnite nožnicovú konštrukciu do stredu miesta, kde chcete, aby záhradný altánok stál.


Rozložte si nožnicovú konštrukciu záhradného altánku

Roztiahnite konštrukciu vášho altánku. Uchopte spodné časti nožnicovej konštrukcie a začnite ich ťahať od seba, kým sa altánok nezačne rozťahovať. Tento krok vykonávajte s pomocou druhej osoby. Po roztiahnutí zabezpečte kĺby podľa návodu výrobcu. Zvyčajne sa kĺby zakliknú alebo zaistia pomocou čapov.


Upevnite plachtovinu záhradného nábytku

Gramáž plachtoviny záhradného altánku súvisí s odolnosťou. Vybrať si môžete plachtovinu 110 g/m², 270 g/m² alebo 500 g/m². Čím je gramáž vyššia, tým je plachtovina odolnejšia. Pri skladaní plachtoviny ju najskôr rozložte na strechu altánku. Presvedčte sa, že je plachtovina správne zarovnaná a natiahnutá cez celú konštrukciu. Následne plachtovinu prichyťte k rámu altánku, a to pomocou suchých zipsov, gombíkov alebo iných upevňovacích prvkov, ktoré sú súčasťou balenia.


Upevnite nohy záhradného altánku

Ak sú súčasťou balenia kotviace kolíky, použite gumené kladivo na ich zatlčenie do zeme. Pokiaľ máte záťažové vaky, naplňte ich pieskom alebo vodou a pripevnite k nohám altánku. V prípade, že váš altánok obsahuje aj napínacie šnúry, pripevnite ich na vrchol konštrukcie a napnite ich tak, aby bol altánok stabilný aj pri silnejšom vetre.


Skontrolujte záhradný altánok a urobte finálne úpravy

Stavba sezónneho záhradného altánku je veľmi jednoduchá. Pre istotu sa však po montovaní uistite, či sú všetky časti altánku pevne upevnené a konštrukcia je stabilná. Nakoniec upravte napnutie plachtoviny a šnúr, aby altánok vyzeral úhľadne a bol čo najstabilnejší.


Praktické príslušenstvo, ktoré by vám pri stavaní záhradného altánku nemalo chýbať

Okrem základnej konštrukcie záhradného altánku nezabúdajte ani na praktické príslušenstvo. Bočnice, ktoré chránia pred vetrom, môžu byť súčasťou balenia, avšak môžete si ich aj dokúpiť. To isté platí aj v prípade náhradných dielov a moskytiéry, ktorá vás ochráni pred hmyzom. Nakupujte príslušenstvo a záhradné altánky na mall.sk by Allegro.


Zdroj: Sponzorovaný článok https://www.mall.sk/altanky